Örgü Çorap Modelleri


ÖRGÜ ÇORAP MODELLERİ

Örgü çorap modelleri , çorap nasıl örülür resimli anlatımıyla sitemizde örgü modellerini resimli anlatımlarla destekledik. Şimdi de sizlere örgü çorapları nasıl örebileceğinizi anlatacağız. Çorap örmek bilen insanlar için çok basit bir uğraştır. Bilmeyenler içinse bir o kadar zahmetlidir. Biz bu konumuzda siz sevgili ziyaretçilerimize bilenler için bile zor olan 5 tığla çorap örmeyi resimli yardımla anlatacağız. Çorap örme işlemi bittikten sonra olan örgü modellerini de sayfanın sonunda yer alan resim galerimiz bölümünden bakabilirsiniz.

ÖRGÜ ÇORAP:

İstediğiniz renklerde çorap örmek için renkleri kendiniz belirleyebilirsiniz Malzemeler 4 yumak değişik renklerde ip      5 şiş, şiş numaraları   : 2.5

72 ilmekle başlanır. 4 şişe 18 ilmek gelecek şekilde, 2 düz 2 ters lastik örülür. 6 cm lastik 1. renkle ,6 cm lastik 2.inci renkle ,6 cm de diğer 3.renkle  örülür ve 4. Renk iple düz örgüye geçilir. 4cm sonra baş parmak için 15 ilmek ayrılır. Bu 15 ilmek kendi arasında 5 şişle 5 sıra örülüp , 1.inci renge geçilir. 1.renk 10 sıra örülür,2.renge geçilir 2.renkle beş sıra örülür ve ilmekler kapatılır. Geriye kalan 4 parmak 3 tanesi 15 ilmek, serçe parmak 12 ilmek olarak aynı renk sırasıyla örülür. Çiçek motifleri yapılır.

ÇORAP NASIL ÖRÜLÜR : ilmek sayısını bulmak için, örülecek ayağın bilek genişliği hesaplanır ve 4’ün katı olan sayılarda ilmek, 4 adet şişe paylaştırılır. Örneğin 68 ilmekle ( yani her bir şişe 17 ilmek) atarak 1 düz 1 ters lastik başlanır. Bu şekilde 10 cm lastik ördükten sonra, düz örgüye geçilir. 18 cm düz örgüden sonra, topuk kısmına başlanır. İlmeklerin yarısı örmeden bırakılır. Diğer yarısı , 34 ilmek üstünde çalışılır. Her sırada iki yandan  er ilmek keserek devam eder. Bu şekilde 9 kesme yapılır ve buradan sonra aynı şekilde her sıra 1’er ilmek arttırırken, kesilen kenarlara da  bağlanarak topuğun diğer yarısı örülür. 9 kere arttırmadan sonra, çorabın diğer yarısı olan 34 ilmekle birleştirilir. Ayak boyuna uygun uzunlukta ördükten sonra , burun kısmına başlanır. Her sırada 4 eksiltme yapılarak burun daraltılır ve en son 20da ilmek kalınca ilmekler kapatılır. Burun eksiltmesini yaparken, topukla denk düşecek şekilde ilmekleri ayarlamak gerekir. 28 düz, 1 eksiltme, 4 düz, 1 eksiltme, 28 düz, 1 eksiltme , 4 düz , 1 eksiltme şeklinde devam eder.

Unutmayın çorabı 4 farklı renkte örebileceğiniz gibi isterseniz tek renk de örebilirsiniz.

Resim galerimiz den rengarenk örme çoraplara bakabilirsiniz ve aynısını örebilirsiniz.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Xnxx